A herpes úgy is továbbadható, hogy a személynek egyáltalán nincsenek tünetei. A fertőzés a Herpes simplex vírus (HSV 1 és 2) molekuláris biológiai módszerekkel (PCR) szűrhető.
Orvosod – amennyiben talál – szövet, fekély vagy korai tályog mintát vesz laboratóriumi vizsgálat céljából. Azonban a negatív teszteredmény nem zárja ki a herpest. A vérvizsgálat szintén segíthet kimutatni a herpes fertőzést.
Az első típus az a vírusfajta, amely jellegzetesen náthakiütést okoz, bár nemiszervi fekélyt is létrehozhat (leggyakrabban oralis szex útján). A második típus az a vírusfajta, amely jellemzően nemiszerv tájéki fekélyt produkál. Az eredmény a teszt érzékenységén és a fertőzés stádiumán múlik.
A genitális herpesz kezelése a tünetek gyógyítását jelenti, maga a fertőzés nem szüntethető meg – amint az immunrendszer egyensúlya megbomlik, a betegség kiújul. A nemi herpesz tünetei és kezelése.
A herpeszvírusok családjába tartozó vírusok a leggyakrabban fertőzést okozó kórokozók. A Herpes simplex 1-es típusa (HSV-1) és 2-es típusa (HSV-2) egyaránt okozhat fertőzést az ajak, az orr bőrén és a nemi szerveken is.
A fertőzés genitális herpesz eseté nemi érintkezéssel terjed és egy életen át fennmarad. A vírus az elsődleges, heveny fertőzést követően inaktív állapotban a szervezetben marad, mégpedig a gerincvelői idegdúcokban. Ha a vírusok és az immunrendszer átmeneti egyensúlyi állapota megbomlik, kiújulnak a tünetek.
Tünetek
Az első fertőzés lezajlása ritkán lehet igen enyhe, de az esetek döntő többségében, a fertőződést követően 3-20 napon belül, égő, viszkető érzés kíséretében csoportosan elhelyezkedő hólyagok jelennek meg. Néhány nap múlva ezek nyomán fájdalmas, hámhiányos vagy fekélyes területek jelennek meg. Az esetek körülbelül felében láz, izomfájdalom, fejfájás, esetleg hasi panaszok kísérik a bőrtünetek megjelenését. A combtő nyirokcsomói megduzzadnak mindkét oldalon.
A nőkben jelentős lehet a szeméremtesten és az alhasban jelentkező fájdalom. A kis fekélyek összefolyva nagyobb hámfosztott területeket eredményezhetnek. A férfiaknál a herpesz fertőzés lezajlása általában kevésbé súlyos.
A tünetek 10-13 nap alatt gyógyulnak, de az azt követő 10-12 napban még továbbra is fennáll a fertőzőképesség. Ez az úgynevezett tünetmentes vírusürítés eredményezi, hogy a betegek akaratlanul is továbbadják a fertőzést.
A genitális herpesz tüneteinek kiújulását, a vírusok újbóli aktiválódása eredményezi a fent említett egyensúly megbomlása miatt. Ennek oka lehet leggyakrabban valamilyen fizikai vagy pszichés stressz, menstruáció, nagyobb betegség lezajlása stb.
Átlagosan negyedévente van kiújulás, de ez egyénenként igen változó lehet. A betegség kiújulásának jellegzetességei:
- férfiakban gyakoribb, mint nőkben;
- a herpesz kiújulásának gyakorisága az életkor előre haladtával csökken;
- a hólyagok általában ugyanott jelentkeznek;
- a kiújulások tünetei kevésbé súlyosak, mint az első fertőzés során és kb. egy hét alatt spontán gyógyulnak.
A betegség szövődményei közül a legsúlyosabb a vírusos agyhártyagyulladás, amely azonban igen ritka. Gyakori lehet azonban a vizeletürítési képtelenség, amely főleg a fájdalom miatti akaratlagos vizelet visszatartás eredménye.
Diagnózis
A diagnózis felállítása a kórtörténet, a klinikai kép alapján laborvizsgálatok segítségével történik.
Kezelés
A betegség megállapítása a típusos klinikai tünetek alapján általában nem okoz problémát. Bizonytalan esetekben, ill. súlyos szövődmények esetén indokolt lehet a víruskimutatás PCR-al (Polimerase Change Reaction), egy speciális molekulárbiológiai módszerrel.
A genitális herpesz kezelése a fennálló tünetek gyógyítását jelenti, maga a fertőzés nem szüntethető meg. Minden esetben szájon át szedendő vírusellenes gyógyszer adása szükséges, annak ellenére is, hogy a tünetek maguktól is meggyógyulnak. Amikor átlagosan kéthavonta (évente 5-6 alkalommal) újulnak ki a tünetek, a gyógyszert – leggyakrabban acyclovirt tartalmazó készítményt – tartósan kell szednie a betegnek, legalább egy éven keresztül.
Fertőzés a terhesség alatt
Speciális eset a terhesség során elszenvedett herpesz fertőzés. A magzat fertőződésének kivédése érdekében, nem szabad késlekedni a vírusellenes gyógyszer szedésével. Amennyiben az anyának a szülés környéki időszakban tünetes, császármetszéssel kell a gyermeket világra segíteni. Az újszülöttkori fertőzés esetén, ugyanis igen gyakran alakul ki szövődmény, a bőrtünetek mellett pedig a súlyos esetekben vérmérgezés, májgyulladás, tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás is jelentkezhet. Ha már az anyaméhben megfertőződik a magzat, nagy eséllyel alakul ki az agy károsodása, súlyos fogyatékosság.