Mivel foglalkozik a kardiológia
A kardiológia a szív betegségeinek megelőzésével, diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó orvosi tudományág.
Betegségek, amikkel kardiológushoz érdemes fordulni
Felnőttkorban
Főként a koszorúér betegsége, a szívelégtelenség, a szívbillentyű problémái és a szívritmus zavarok okoznak panaszt.
Gyermekeknél
Veleszületett szívbetegségek diagnosztikája és gondozása szokott előfordulni.
További gyakori problémák
Továbbá a vérkeringés (artériás és vénás megbetegedések) valamint a szívből kilépő, onnan induló nagyerek gyógyítása és a vérnyomás-problémák is a kardiológiához tartoznak.
A prevenciónak a szív-, és érrendszeri betegségeknél is kiemelt szerepe van. Fontos továbbá a rizikófaktorok minimalizálása vagy megszüntetése. Segítségünkre lehet a rendszeres, professzionális orvosi diagnosztika illetve kontrollvizsgálatok mellett a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás.
Kardiológia rendelésünkön alkalmazott vizsgálatok
- Színes doppler szívultrahang vizsgálat
- Nyugalmi EKG (Marquette)
- Terheléses EKG vizsgálat (Kettler kerékpár ergometriás rendszer)
- 24 órás vérnyomás-monitorozás (ABPM)
- 24 órás Holter EKG
- Komplex szűrő program (menedzser szűrés)
- Részletes belgyógyászati anamnézis
Hazánkban népbetegségnek számít a magas vérnyomás, holott rendszeres szűréssel, kezeléssel megelőzhető lenne a probléma.
A magas vérnyomás betegséget nem véletlenül nevezik néma gyilkosnak, mivel az esetek legnagyobb részében semmilyen tünetet nem okoz. A szervezet alkalmazkodik a fokozatosan emelkedő vérnyomáshoz és ebből nem is veszünk semmit sem észre. A betegségre ezért leggyakrabban csak vérnyomás mérés kapcsán derül fény, ez jelzi, hogy valami nincs rendben.
A hazai és a nemzetközi irányelvek egybehangzó módon definiálják a magas vérnyomás kritériumait. Amennyiben rendelőben mérik a vérnyomást, akkor magas vérnyomásról abban az esetben beszélünk, ha a mért érték eléri vagy meghaladja a 140/90 Hgmm-es szintet. Tekintettel arra, hogy a vérnyomás jelentősen ingadozhat, ezért a pontos diagnózishoz három különböző alkalommal kell mérni (minimum egyhetes időközzel)! A vérnyomás értékeket legpontosabban a 24 órás vérnyomás monitorozással (ABPM) lehet felmérni.
Amennyiben magas a páciens vérnyomása milyen gyógyszeres és terápiás kezelések léteznek?
A magas vérnyomás kezelésében az életmód kezelés mellett gyógyszeres terápiára is szükség van. A legújabb ajánlások szerint kis hatóanyag tartalmú fix kombinációk a leghatásosabbak, mivel ekkor érhetjük el leghatékonyabban a kívánatos vérnyomás értékeket.
Hogyan épül fel, mi a menete egy kardiológiai kivizsgálásnak?
Minden kivizsgálás – így a kardiológiai is – a korábbi, esetleges betegségek megismerésével, majd a panaszok részletes felvételével kezdődik. A betegvizsgálat mellett fontos az EKG készítése, mivel már ekkor fény derülhet bizonyos eltérésekre. Vérnyomás problémák esetén 24 órás vérnyomás-monitorozást, szívritmus rendellenességek miatt 24 órás EKG (HOLTER) vizsgálatot végzünk. A kivizsgálás fontos eleme a szívultrahang vizsgálat is és bizonyos esetekben terheléses EKG-t is csinálunk.
Magánorvosi Centrumunkban profi kardiológus szakorvosaink, modern technikai eszközökkel felszerelt rendelőnkben, elegáns környezetben várják kardiológia rendelésünkön!
Kardiológia
Kardiológia
Belgyógyászat, Kardiológia