Betegtájékoztató az alvási apnoe-ról

Mi az alvási apnoe?

Mondták már Önnek, hogy hangosan horkol? Előfordul, hogy az éjszakai alvás után is fáradtan ébred fel? Álmos napközben? Hogyha igen, lehet, hogy Önnek alvási apnoe-ja van.

Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, melyben során a légzés, alvás közben időről-időre abbamarad, majd újra elindul. Az “apnoe” egy görög szó, ami azt jelenti “légvétel nélküli”. Az alvási apnoe-nek két főbb típusa van. A gyakoribb forma az obstruktív alvási apnoe, amit a torok izmainak ellazulása hoz létre. A másik a centrális alvási apnoe, ami azért alakul ki, mert az agy nem küld megfelelő jeleket a légzésszabályozó izmokhoz. Mindezek mellett bizonyos esetekben az obstruktív és a centrális alvási apnoe keveréke alakul ki, ilyenkor komplex alvási apnoe-ról beszélhetünk.

Az obstruktív alvási apnoe két-háromszor nagyobb gyakorisággal alakul ki idősebb felnőttekben és kétszer gyakoribb férfiakban, mint nőkben. Az alvási apnoe kezelése során egy olyan készülék alkalmazása válhat szükségessé, amely nyitva tartja a légutakat, de az is lehet, hogy az orr, a száj, illetve a torok területéről távolítanak el szövetet, megkönnyítve a levegő áramlását az éjszaka folyamán.

Az alvási apnoe tünetei

Az obstruktív és a centrális alvási apnoe tünetei átfedést mutatnak, ezáltal a diagnózis pontos felállítása nehéz lehet. Az obstruktív és a centrális alvási apnoe leggyakoribb tünetei az alábbiak:

  •  Fokozott napközbeni fáradtság érzés, álmosság
  •  Hangos horkolás
  •  Az alvás során időszakosan kialakuló légzésmegállás
  •  Hirtelen légszomjra való felébredés
  •  Száraz szájjal illetve torokfájással való ébredés
  •  Reggeli fejfájás
  •  Rossz alvás

Az obstruktív alvási apnoe-ra inkább jellemző a zavaró horkolás, míg a légszomjjal való ébredés gyakoribb a centrális típusú alvási apnoe-ben.

Mikor forduljon orvoshoz?

Keresse fel orvosát, hogyha Önnél vagy partnerénél az alábbi tüneteket észleli:

  •  Olyan hangosan horkol, hogy ez zavar másokat, vagy Önt az alvásban
  •  Légszomj alakul ki, ami felkölti Önt álmából
  •  Időnként alvás közben szünetel a légzés
  •  Nappal fokozott aluszékonyság jelentkezik, ami munka, tévézés, vagy vezetés közbeni elalváshoz vezethet

Sokan nem tartják a horkolást egy súlyos betegség lehetséges tünetének, illetve nem is mindenki horhol, akinek alvási apnoe-ja van. Mindenképpen szóljon azonban orvosának, ha Ön hangosan horkol, különösen, ha a horkolást szünetek szakítják meg! Alvási apnoe-ben háton fekve leghangosabb a horkolás, és csendesebb oldalra fordulva.

Beszéljen meg orvosával minden olyan alvással kapcsolatos problémát, ami állandó fáradtságot, álmosságot és ingerlékenységet eredményez! A fokozott napközbeni fáradtság érzést más megbetegedések, többek között alvászavarok (narcolepsia) is kiválthatják.

Az alvási apnoe okai

Az obstruktív alvási apnoe-ben szenvedő betegek, gyakran nincsenek tudatában annak, hogy alvásuk szaggatott. Sőt nagyon sokan, akik ebben a kórképben szenvednek, azt hiszik, hogy jól alszanak éjszaka.

Az obstruktív alvási apnoe akkor alakul ki, ha a garat hátsó részén található izmok elernyednek. Ezek az izmok támasztják meg a lágy szájpad izmait, a lágy szájpadról lelógó, háromszög alakú szövetet (az uvulát), a mandulákat és a nyelvet.

Amikor ezek az izmok elernyednek, a légutak beszűkülnek vagy elzáródnak a belélegzés során, majd a légzés egy pillanatra abbamarad, ez csökkenti a vér oxigén szintjét. Az agy reagál a légzés elmaradására, és ezért hirtelen felébreszti Önt álmából, lehetővé téve, hogy újra megnyíljanak a légutak. Ez a felébredés általában annyira rövid ideig tart, hogy nem is emlékszik rá

Felébredhet álmából átmeneti légszomj érzése miatt is, ami gyorsan egy-két lélegzetvétellel rendeződik. Lehet, hogy horkoló, vagy kapkodó légző hangokat ad ki magából. Ez a légzésminta óránként 20, 30 vagy még több alkalommal ismétlődhet egész éjszaka. Ezek a rendellenességek károsíthatják a kívánatos pihentető mély alvás kialakulását, és ezért ébredés után nagy valószínűséggel fáradtnak fogja magát érezni.

A sokkal ritkább forma, a centrális alvási apnoe, akkor alakul ki, ha az agy nem megfelelően küld jeleket a légzőizmok felé. Emiatt Ön gyakran légszomjjal és fejfájással ébredhet. A leggyakoribb ok a centrális apnoe hátterében a szívbetegség. A centrális apnoe-s betegek gyakrabban emlékeznek az éjszaka felébredésekre, mint az obstruktív alvási apnoe-ben szenvedők

Hajlamos Ön az alvási apnoe kialakulására?

Az alvási apnoe egyaránt kialakulhat fiatal, vagy idős korban, illetve férfiaknál és nőknél, sőt még a gyerekeknél is. Ismertek azonban bizonyos tényezők, melyek fokozzák a betegség kialakulásának kockázatát. Az alvási apnoe egyaránt kialakulhat fiatal, vagy idős korban, illetve férfiaknál és nőknél, sőt még a gyerekeknél is. Ismertek azonban bizonyos tényezők, melyek fokozzák a betegség kialakulásának kockázatát.

Az obstruktív alvási apnoe rizikófaktorai

Súlytöbblet. A felső légutak körül lerakódott zsírszövet akadályozhatja a légzést. Ennek ellenére nem minden apnoe-s betegnek van súlytöbblete. Vékony embereknél is kialakulhat a betegség.

Nyakkörfogat. A nyak mérete utalhat az alvási apnoe fokozott kockázatára, ugyanis a vastag nyak szűkítheti a légutakat és jelezhet a súlyfelesleget is. A 43 cm-nél nagyobb nyakkörfogat az obstruktív alvási apnoe fokozott kockázatával járhat együtt.

Magas vérnyomás. Az alvási apnoe gyakori megbetegedés a magas vérnyomásos betegek körében.

Szűk légutak. Lehetséges, hogy Ön szűk légutakat örökölt, vagy a mandulái olyan fokban megnagyobbodnak, hogy szűkítik a légutakat.

Férfi nem. Férfiaknál kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki alvási apnoe, mint nőknél. Nőknél azonban fokozott az alvási apnoe kockázata, amennyiben el vannak hízva, továbbá menopausa után tovább nő a veszély.

Az életkor. Az alvási apnoe két-háromszor gyakrabban alakul ki 65 éves kor felett.

Alvási apnoe a családban. Hogyha valamelyik családtagjának alvási apnoe-ja van, a betegség nagyobb a valószínűséggel alakul ki Önnél.

Alkohol, nyugtatók és altatók használata. Ezek a készítmények ellazítják a garat izmait.

Dohányzás. A dohányosokban sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki obstruktív alvási apnoe, mint a nem dohányosoknál. A dohányzás fokozhatja a gyulladást és a felső légutak duzzanatát, szűkítve a légutakat. Ez a kockázat a dohányzás elhagyásával csökken.

Az alvási apnoe szövődményei

Az obstruktív és centrális apnoe-ben szenvedő betegeknél reggeli fejfájás, változékony hangulat, illetve depresszió jelentkezhet, továbbá nehezebben tudnak megjegyezni új dolgokat. A betegek gyakran kelhetnek fel éjszaka pisilni és akár impotencia is kialakulhat. A gastroesophagealis reflux betegség (GERD) szintén gyakoribb lehet alvási apnoe-s betegeknél. A kezeletlen alvási apnoe-s gyerekeknél hiperaktívitás alakulhat ki, és gyakran a figyelem is károsodhat.

Kardiovaszkulásris megbetegedések. A légzéskimaradások alatt a vér oxigén szintjének hirtelen lecsökkenése, növeli a vérnyomást és ezáltal fokozott terhet ró a kardiovaszkuláris rendszerre. Az alvási apnoe-ben szenvedő betegek legalább felénél magas vérnyomás betegség alakul ki, ami növeli a szívelégtelenség és a stroke kockázatát. Hogyha Önnek valamilyen szívbetegsége van, akkor az ismétlődő alacsony véroxigén szint hirtelen szívhalálhoz is vezethet.

Minél súlyosabb az obstruktív alvási apnoe, annál nagyobb a kockázata a magas vérnyomásnak. Ezzel szemben a centrális alvási apnoe általában már a szívbetegség miatt alakul ki és nem pedig ez okozza azt.

Nappali fáradtság. Az alvási apnoe-vel együttjáró folyamatos felébredés teljességgel lehetetlenné teszi a pihentető alvást. Az alvási apnoe-ben szenvedő betegek általában napközben rendkívül fáradtak, ingerlékenyek. Nehezükre eshet a koncentrálás, és gyakran azt veszi észre, hogy a munkavégzés, TV nézés, vagy akár vezetés közben is elalszanak. Az alvási apnoe-ben szenvedő gyerekek rosszul teljesítenek az iskolában, és viselkedési zavarokkal küzdenek.

Különböző gyógyszerek által okozott mellékhatások, műtéti szövődmények. Az obstruktív alvási apnoe bizonyos gyógyszerek szedése esetén, és a műtéti általános érzéstelenítéskor problémát jelenthet. Az alvási apnoe-ben szenvedő betegeknél nagyobb valószínűséggel alakulhatnak ki a műtétet követő súlyos szövődmények, mert a beteg eleve hajlamosabb a különböző légzési problémákra, különösen háton fekve és alvásközben. Éppen ezért műtét előtt mindenképpen jelezze orvosának, hogyha Önnek alvási apnoe-je van. A nem diagnosztizált alvási apnoe különösen kockázatos egy ilyen helyzetben.

Kialvatlan partnerek. A hangos horkolás megakadályozhatja partnere, illetve a az Ön környezetében alvók pihentető alvását, és ez által megterhelhetik kapcsolatait. Nem ritka, hogy az alvótárs egy másik szobába költözik át.

Alvásdiagnosztikai laboratóriumok

Orvosa már a tünetek alapján megállapíthatja a diagnózist, de beutalhatja Önt egy alvásdiagnosztikai laboratóriumba is. Ott az alvás diagnosztikában járatos szakorvosok megállapítják, hogy milyen további vizsgálatokra van szükség. A vizsgálatok keretén belül gyakran egy éjszakát az alvászavar laboratóriumban kell tölteni. Itt alvás közben folyamatosan detektálják, a légzés és több életfontosságú működés változását az alvás során.

Éjszakai polysomnographia. A vizsgálat során egy olyan készüléket helyeznek fel Önre, ami folyamatosan monitorozza a szív, tüdő és az agy tevékenységét, a légzésmintázatot, a kar és lábmozgást, a vér oxigén szintjét az alvás során.

Az alvási apnoe kezelése

Az alvási apnoe enyhébb eseteiben orvosa életviteli változásokat javasolhat Önnek, többek között fogyást és a dohányzás elhagyását. Ha ezek nem elegendőek, vagy ha az alvási apnoe mérsékelten súlyos, számos más kezelés is rendelkezésre áll. Az obstruktív alvási apnoe kezelésére számos módszer ismeretes. Bizonyos készülékek segíthetnek az elzáródott légutak megnyitásában, máskor műtéti beavatkozás válhat szükségessé.

Kezelési lehetőségek

Folyamatos pozitív légúti nyomás (CPAP).

Ha Önnek mérsékelten súlyos vagy súlyos apnoe-ja van, akkor az Ön esetében kedvező hatású lehet egy olyan készülék alkalmazása, ami alvás alatt az orra helyezett maszkon keresztül folyamatosan levegőt juttat be a légutakba. A CPAP (ejtsd szí-pap) készülék segítségével a légutakban uralkodó nyomás mindig egy kicsivel magasabb, mint a környező levegő nyomása, ezáltal nyitva tartja a felső légutakat, megakadályozza az apnoe-t és a horkolást. Bár a CPAP készülék használatával nagyon eredményesen lehet az alvási apnoe-t kezelni, nem minden beteg tudja megszokni a készülékek használatát. Egy kis idő elteltével meg lehet szokni a maszk biztonságos rögzítéséhez szükséges pántok nyomását.

 

Lehet, hogy Önnek több mint egyféle maszkot kell kipróbálnia ahhoz, hogy az Ön számára legkényelmesebbet megtalálja. Egyes betegeknél a maszkhoz adott párásító is nagyon jótékony hatású lehet. A CPAP készülék használatakor jelentkező problémák esetén ne mondjon le a készülék használatáról! Beszéljen orvosával, és próbálják állítani a készüléken, illetve a maszkon, kényelmesebbé téve ezt. Keresse fel orvosát akkor is, ha a készülék alkalmazása mellett is horkol a kezelés megkezdése után! Ha testtömege változott, a nyomás beállítását az új testtömeghez kell hozzáigazítani.

A szájba helyezhető protézisek (orális eszközök). Egy másik lehetőség egy, a szájba helyezhető eszköz alkalmazása, amely lehetővé teszi a garat nyitva tartását. A CPAP általában hatékonyabb, mint a szájba helyezhető protézisek, de ez utóbbit lehet, hogy egyszerűbb használni. Bizonyos típusok az áll előemelésével nyitják meg a légutakat, ez által csökkentve a horholást és az enyhe obstruktív alvási apnoe tüneteit.

Számos protézis áll rendelkezésre, ezért előfordulhat, hogy többet ki kell próbálnia, az Ön számára a legoptimálisabb megtalálása előtt. Ha egyszer megtalálta a megfelelőt, akkor is érdemes az első évben hat havonta, majd ezt követően évente egyszer visszamenni orvosához, hogy megvizsgálják, a protézis megfelelő illeszkedését.

Műtét és egyéb eljárások

Az alvási apnoe műtéti kezelésének célja az, hogy az orr, a torok területéről eltávolítsák azt a többlet szövetet, ami a légvételek során rezek, ezáltal létrehozva a horkolást, vagy ami elzárhatja a felső légutakat alvási apnoe-t eredményezve.

Életmódváltás

Számos esetben az obstruktív, illetve a centrális alvási apnoe-vel való együttélés szempontjából nagyon fontos, hogy Ön átgondolja saját életvitelét és szükség esetén változtasson azon.

Aludjon az oldalán vagy a hasán, és ne a hátán!
A háton alvás a nyelv és a lágyszájpadlás hátraesését okozhatja, és emiatt elzárja a légutakat. Próbálja meg megakadályozni a háton alvást úgy, hogy néhány teniszlabdát varr a pizsama hátába. A labdák a hátra forduláskor kényelmetlenné teszik a fekvést.

Biztosítsa, hogy orrlyukai szeleljenek éjszaka!
Használjon fiziológiás sóoldat tartalmú orrsprayt az orrjáratok szabadon tartására. Beszéljen orvosával különböző orrcseppek, vagy antihistaminok használatát illetően, mert ezek általában csak rövidtávú használatra javasoltak.

Fogyjon le, ha túlsúlyos!
A testsúlyfölöslegből egy kis mennyiség leadása is csökkentheti a garat szűkületét.

Kerülje az alkohol fogyasztását, a nyugtatók és altatók használatát!
Az alkohol és a nyugtató-, illetve altatószerek ellazítják a garat izmait, így befolyásolhatják a légzést.